Redakcja - Bolesław Piasecki

„NIEMORALNOŚĆ BEZRADNOŚCI NIE NA TYM POLEGA, ŻE SIĘ NIE WIDZI WYJŚCIA Z SYTUACJI, ALE NA TYM, ŻE SIĘ GO NIE SZUKA”

Bolesław Piasecki – wybitny polityk, działacz Obozu Narodowo-Radykalnego, pisarz.

Znacząco wpłynął on na losy przedwojennego ruchu narodowego w Polsce, przewodnicząc różnym ugrupowaniom. Był jednym z założycieli ONR-u, a po rozłamie kierował odłamem pod nazwą „RNR Falanga”.

Postać Piaseckiego może służyć nam za przykład, jeżeli chodzi o samozaparcie i dążenie do wyznaczonych celów. Bardzo szybko przychodziło mu wspinanie się na szczyty kariery w poszczególnych organizacjach, z którymi miał do czynienia. Świadczy to tym, że był stworzony do rządzenia, cechował się niebywałą charyzmą, zdrowym rozsądkiem i konsekwencją w działaniach. Na każdym kroku podkreślał, że trzeba zabiegać o interesy polskie, gdyż w innym przypadku priorytetowymi staną się dla nas interesy innych państw.

Bolesław Piasecki jest postacią dość kontrowersyjną – polityk, który niejednokrotnie prowadził grę, by osiągnąć zamierzony cel, bardzo często stawał się ofiarą pomówień i oskarżeń o zdradę. Głównie chodzi tutaj o jawną kolaborację z komunistami, których zdołał przekonać do utworzenia katolickiej grupy pod jego przywództwem. Ponadto wspierał projekty przez nich wprowadzane, czyli reformę rolną i nacjonalizację przemysłu. Jego działania zostały „nagrodzone” poprzez możliwość wydawania czasopisma dla katolików świeckich pod tytułem „Dziś i jutro”. Wokół pisma zawiązało się stowarzyszenie PAX, któremu przewodniczył do końca swoich dni. Wszystko szło dobrze: żył w zgodzie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który popierał jego działania, do czasu, gdy próbował nakłonić kardynała do nadania PZPR-owi prawa do typowania na stanowiska biskupie. Wówczas sytuacja diametralnie się zmieniła: Dzieło Piaseckiego pt.: „Zagadnienia istotne. Artykuły z lat 1945 – 1954” zostało wpisane do Indeksu Ksiąg Zakazanych wraz z tygodnikiem „Dziś i jutro”. Po tym wszystkim wycofał pierwszą pozycję ze sprzedaży, a tygodnik został zamknięty i zastąpiony nowym pismem pod nazwą „Kierunki”.

Sposoby działania Bolesława Piaseckiego są postrzegane różnie, jednak warto zaznaczyć, że w czasach, w których przyszło mu żyć, walka zbrojna z okupantem, w jego ocenie, nie miałaby większego sensu. Gra polityczna, jaką prowadził z sowietami miała być alternatywą, pracą na rzecz narodu – tylko w nieco innym, dyplomatycznym wydaniu. Słowami, które idealnie opisują sposób jego działań jest właśnie cytat: „Niemoralność bezradności nie na tym polega, że się nie widzi wyjścia z sytuacji, ale na tym, że się go nie szuka”. Wraz z członkami PAX-u mógł spędzić czasy okupacji sowieckiej na kanapie w oczekiwaniu na przybycie kogoś, kto uratowałby sytuację. Jednakże on wolał aktywnie zabiegać o interesy ojczyzny i walczyć tak, jak się tylko da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *